Skip to main content

Informace k focení

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak se na focení objednat

Focení objednávejte nejlépe e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo přes kontaktní formulář zde na webu.

Termín focení se stává závazným v momentě potvrzení oběma stranami. U svatebního focení je termín závazně potvrzen zaplacením zálohy.

Uskutečněním focení také souhlasíte s mými obchodními podmínkami.

Jak probíhá focení

Rodinné, nebo párové focení probíhá přibližně hodinku v přírodě, nebo u Vás doma.

Nevytvářím dokonalé pózy s umělým úsměvem, fotím formou LIFESTYLE a zachycují tak jedinečné okamžiky a emoce. Často se na snímcích nikdo nedívá do objektivu, fotky jsou upřímné, plné krásných příběhů.

Na focení přicházejte, pokud možno na čas. Jestliže se z nějakého důvodu nemůžete dostavit, kontaktujte mě co nejdříve a domluvíme náhradní termín.

Nabízím přátelský přístup a pokud Vám to nevadí, můžeme si tykat :)

Co si s sebou vzít na focení

Výběr oblečení nechám na Vás, volte raději bez nápisů a výrazných obrázků.

Hezky vypadá ladění do přírodních barev - červená, oranžová, žlutá, okrová, hnědá. Skvělé jsou pletené materiály – svetry, vesty, výborně vypadají i kabátky (fleesové, vlněné) a doplňky typu klobouk, čepice, šátek na krk...

Nevhodné jsou některé umělé materiály, neonové barvy, oblečení se žmolky, velmi drobné kostičky a proužky mohou tvořit mapy.

Klidně vezměte věci související s vaším povoláním, koníčkem. Dětem vezměte oblíbenou hračku nebo něco, co je vystihuje, co mají rády (kopací míč, panenku).

Na těhotenské focení si můžete vzít více variant oblečení – košile, šaty, tričko, top nebo bolerko ve kterém vynikne bříško. Dále je dobré vzít věci pro miminko (capáčky, bodýčko, hračku, dudlík), obrázek z ultrazvuku, případně věci, co Vás nějak charakterizují.

A nezapomeňte dobrou náladu :)

Předsvatební focení

Předsvatební focení je společné fotografování ještě před svatbou. Jedná se o romantickou procházku ve Vyšních Lhotách (okr. Frýdek- Místek), případně mohu dojet k Vám - doprava 10 Kč/km (započítává se i zpáteční cesta).

Na předsvatebním focení se osobně seznámíme a probereme detaily o Vaší svatbě. Nabízím přátelský přístup a pokud Vám to nevadí, můžeme si tykat :)

Focení nám zabere cca 1 hodinu, dostanete z něj minimálně 15 upravených fotek v elektronické formě, ty pak můžete použít například na svatebním oznámení, svatebním webu, apod.

Svatební focení novomanželů

Na svatbě je nejdůležitější být s rodinou a přáteli, proto (pokud je to možné) využívám k focení místa v okolí svatby, focení nám pak zabere přibližně hodinku.

Ideální čas pro společné focení nevěsty a ženicha je cca hodinku před západem slunce.

Fotoaparát INSTAX na Vaší svatbě

Každý snímek, který pořídíte, vám během několika vteřin vyjede z fotoaparátu vytištěný na fotopapíře. Ještě v den svatby tak dostanete do ruky album plné krásných, papírových fotek.

Více info a obchodní podmínky zapůjčení INSTAXu

Za jak dlouho budou fotografie hotové

Úpravy fotek potřebují svůj čas, obvyklá doba zpracování u svatebního focení je do 4 týdnů od focení svatby.

U ostatních fotografií je to obvykle do 1 týdne od zaplacení.

Jakým způsobem fotografie dostanu

Jakmile fotografie pečlivě vyberu a upravím, uložím je na zabezpečené ON-LINE úložiště, kde si fotografie můžete prohlížet, sdílet nebo stahovat v plné kvalitě minimálně po dobu 1 roku.

Výsledné foto dostanete jak v plném rozlišení vhodné pro tisk, tak ve velikosti vhodné pro internetové sdílení či prohlížení.

Neupravené fotografie a RAWy z focení poskytuji za příplatek 5 000 Kč.

Pokud je součástí balíčku originální dárková krabička s fotkama, dostanete ji poštou, nebo je možné osobní převzetí dle dohody. 

Jak se za fotografie platí

Ceny za focení naleznete v jednotlivých portfoliích.

Svatby fotím hlavně v Moravskoslezském kraji, doprava do 50 km od Frýdku-Místku je zdarma, jinak + 10 Kč / km (započítává se i zpáteční cesta).

Pro ostatní focení je doprava do 20 km od Vyšních Lhot zdarma, jinak si účtuji 10 Kč/km (započítává se i zpáteční cesta).

Platit je možné převodem na účet, fotografie pak předávám až po připsání platby. Na focení si tedy nemusíte nosit žádnou hotovost.

V případě focení svatby, požaduji zálohu ve výši 2000 Kč, zaplacením zálohy je termín závazně rezervován. Doplatek za focení svatby hradíte až při předání fotografií.

V případě zrušení svatebního focení z Vaší strany není záloha vrácena.

Cenotvorba

Fotografem jsem se nestal, abych byl milionářem, ale protože mě to baví. Bohužel to nejde dělat zadarmo a ani za pivo, je kolem toho mnoho práce, času a peněz...

Spousta lidí si myslí, že ceny za focení jsou nadsazené - je potřeba si však uvědomit, že pokud si objednáte svatebního fotografa a domluvíte se na 10-ti hodinovém focení za cenu 15 000 Kč, tak to neznamená, že fotograf si „vydělá“ 1 500 Kč za hodinu. Většina fotografů nad tříděním a úpravami stráví mnohem více času, než u samotného focení.

Výslednou cenu však ovlivňuje spousta dalších faktorů...

ČAS - komunikace se zákazníkem, čas strávený cestou na focení a zpět, čas samotného focení, čas na třídění a úpravy fotek, odesílání fotek, u svatebního focení je to pak ještě navíc předsvatební focení a schůzka...

TECHNIKA - k focení a zpracování fotek potřebujete "hromadu" kvalitní techniky...

SOFTWARE - pro zpracování fotek potřebujete placené grafické programy, pro předávání a zálohu fotek potřebujete placený Cloud, pro webovky potřebujete doménu a hosting...

ZKUŠENOSTI - stále se snažím posouvat dál a proto se pořád učím a zdokonaluji, platím worshopy a kurzy...

DOPRAVA - cena za pohonné hmoty a amortizaci...

Autorská práva

Všechny fotografie podléhají autorskému zákonu a bez mého předchozího souhlasu nesmí být použity pro jakýkoliv komerční účel, propagaci nebo prodej. Fotografované osoby smí fotografie používat pro soukromé účely prezentace v jakékoliv vytisknuté formě či na webu, sociálních sítích či kdekoliv jinde.

Souhlas s poskytnutím fotografií

Pokud si nepřejete, aby byly Vaše fotografie zveřejněny v mém portfoliu, je nutné mě o tom informovat, pokud tak neučiníte, beru to jako váš souhlas.

Vašeho souhlasu si moc Vážím a jsem rád, když mi jej poskytnete, protože díky tomu, je mohu ukázat ostatním.

Svatební a rodinný fotograf

Beskydy | Moravskoslezský kraj